Europejskie mewy na wysypisku

czarnogłowa i smiechaWysypiska śmieci są stałym miejscem gromadzenia się migrujących mew – przyciąga je tam zasobność odpadków, którymi te ptaki się żywią – podobnie jest też w Brodnicy.
Jak można się spodziewać dominatorką jest śmieszka (Chroicocephalus ridibundus), choć jak widać trafiają się też „mewie rodzynki”.

Na wstępie wypada jednak wyjaśnić zastosowany lapsus językowy jakim jest potocznie używane określenie „wysypisko śmieci”. Poprawnym określeniem miejsca, gdzie gromadzi się śmieci jest „składowisko odpadów komunalnych”!.

Śmieszka zaobrączkowana na terenie Chorwacji. Fot. T. Królak

Śmieszka zaobrączkowana na terenie Chorwacji. Fot. T. Królak

Prowadzony monitoring ujawnił, iż wśród licznych śmieszek (w tegorocznym apogeum wiosennym było ich blisko tysiąc) znajdują się osobniki posiadające na nogach obrączki.

Śmieszka zaobrączkowana na terenie Wysp Brytyjskich. Fot. Marek Cieszyński

Śmieszka zaobrączkowana na terenie Wysp Brytyjskich. Fot. Marek Cieszyński

Odczytane numery obrączek zostały zgłoszone do Stacji Ornitologicznej w Gdańsku, skąd nadeszły wiadomości powrotne dzięki którym poznaliśmy historię odczytanych ptaków.
Wiemy już, że na naszym terenie przebywają ptaki z Polski, Niemczech, Holandii, Węgier, Wysp Brytyjskich, Chorwacji i Belgii.
Odczytana mewa czarnogłowa (Ichthyaetus melanocephalus) („polka” z pochodzenia, gniazduje niedaleko Brodnicy) widziana była aż we Francji.

Mewa czarnogłowa i śmieszka

Rzadki gość na naszym terenie (pierwsze stwierdzenie w Brodnicy) – mewa czarnogłowa. Dobrze widoczna różnica w wyglądzie w stosunku do przebywającej obok śmieszki. Fot. T. Królak

O przynależności ptaka do kraju świadczy kolor obrączki jak i zastosowany na niej kod alfanumeryczny. W/w mewa czarnogłowa posiadała obrączkę w kolorze czerwonym, choć jak widać czerwone obrączki posiadają też śmieszki (poniżej widać ptaka zaobrączkowanego na terenie Węgier).

wegierka2Wśród innych mew, na naszych Składowisku stwierdzono również mewę siwą (Larus canus), jednocześnie przebywały 3 osobniki.

Mewa siwa

Mewa siwa. Fot. T. Królak

Coraz częściej, zwłaszcza w okresie wiosennego niedoboru pokarmu, śmietnikową stołówką wspomagają się też bociany.

śmietnikowy bociek

Bocian, śmieszka i kawki. Fot. T.Królak

Spośród zaobrączkowanych mew, często spotyka się też takie, które nie posiadają plastikowej obrączki. Niestety kod alfanumeryczny wyryty na metalowej obrączce jest niezmiernie trudny do odczytania w warunkach „śmietnikowych”.

Śmieszka zaobrączkowana tylko metalową obrączką. Fot. T. Królak

Śmieszka zaobrączkowana tylko metalową obrączką. Fot. T. Królak

Przebywanie na Składowisku odpadów grozi też klasycznym zabrudzeniem upierzenia… czasem w bardzo krzykliwym kolorze 🙂

Mewa "cytrynowa" Fot. T.Królak

Mewa „cytrynowa” Fot. T.Królak

Monitoring migrujących mew nadal trwa, kto wie czym jeszcze zaskoczą nas te ptaki i skąd do nas przylecą.
Na koniec wypada wspomnieć, iż zgodnie z obowiązującym zwyczajem w Internecie, ukryliśmy na publikowanych zdjęciach numery kolorowych obrączek. Ma to na celu uniknięcie wykorzystania tych zdjęć w sposób skutkujący przekłamaniem w historii odczytywanych ptaków.