Na ratunek łabędziom

Coraz niższe temperatury (w chwili pisania niniejszego tekstu, pierwszy raz tej zimy słupek termometru spadł poniżej -10°C) zaskoczyły nie tylko przysłowiowych drogowców ale i co niektóre łabędzie, które na czas nie zdążyły przenieść się na niezamarznięte akweny.
Dzięki ludzkiej empatii docierają do nas informacje o takich ptakach, co umożliwia nam ich schwytanie i przeniesienie w bezpieczne, niezamarznięte miejsce. Przed wypuszczeniem łabędzie zostaną zaobrączkowane, co pozwoli śledzić ich los.
Jeśli tylko zachodzi taka potrzeba z pomocą ruszają też nasi dzielni strażacy, dysponujący specjalistycznym sprzętem.


zdecydowanie poprawiającym bezpieczeństwo ratujących łabędzia ludzi:

Powyższa akcja przebiegła na tyle sprawnie, że już po chwili można było pochwalić się wspólnym zdjęciem. Łabądkiem okazał się tegoroczny samiec (sama akcja odbyła się na stawie przy ul. 18 Stycznia w Brodnicy, w sobotę 8 XII 2012 r.).


Dzisiejszego dnia miała miejsce akcja schwytania zranionego łabędzia niemego, przebywającego w okolicach jez. Kochanka k/ Zbiczna.


Ptaka udało się szybko schwytać (na zdjęciu moment zabezpieczania ptaka do transportu) i przewieźć w bezpieczne miejsce.
Jak widać poniżej, łabędź nie do końca potrafił docenić niesioną mu pomoc i gotów był dotkliwie „poturbować” konwojującego go Mariusza Dzieniszewskiego 😉 .

Po doraźnych oględzinach okazało się, że „rana” jest tylko zadrapaniem i ptak niebawem zostanie zwrócony naturze (w międzyczasie została określona płeć ptaka – jest nim ponad 2-letnia samica).
A tymczasem dotrzymuje towarzystwa swojemu młodszemu pobratymcowi :-).

(Tekst: Tomasz Królak; fot. Tomasz Królak, Mariusz Dzieniszewski)

Jedna myśl nt. „Na ratunek łabędziom

  1. Pingback: Łabędzie nieme zimujące w Brodnicy | Brodnickie Towarzystwo Przyrodnicze

Dodaj komentarz