Łabędź niemy odmiany „polskiej” w Brodnicy

Podczas kolejnej, III już odsłony tegorocznego Liczenia Ptaków Zimujących w Brodnicy, w stadzie łabędzi niemych pływających po Drwęcy kolega Marek Cieszyński dopatrzył się rzadkiej odmiany łabędzia niemego – tzw. odmiany polskiej (naukowa nazwa to Cygnus olor immutabilis).

Ta stosunkowo rzadka odmiana (występująca, wg literatury, u 3-5 % krajowej populacji), wbrew nazwie nie jest wyłącznością Polski, ale zdarza się na całym obszarze występowania łabędzia niemego.

Pisklęta łabędzi niemych odmiany polskiej charakteryzują się białym kolorem puchu (u odmiany „zwykłej” są one w kolorze szarym).

U dorosłych ptaków, odmiany rozróżnia się po kolorze nóg (ptak z lewej, z nogami w kolorze cielistym to właśnie „odmiana polska”)

Wg relacji Grzegorza Czapiewskiego (lokalnego ornitologa o największym wśród nas, ptasim doświadczeniu), ostatnia obserwacja tej odmiany łabędzia na Drwęcy w Brodnicy miała miejsce ~10 lat temu.
Należy dodać, iż łabędzie tej rzadkiej odmiany lęgną się też w naszych okolicach – dotychczas miało to miejsce nad j. Wądzyń (~15 km w linii prostej od Brodnicy).

(Tekst: Tomasz Królak)

Jedna myśl nt. „Łabędź niemy odmiany „polskiej” w Brodnicy

  1. Pingback: LPZ – sektor 3 i 8 – obserwacje 2013-01-06 | Brodnickie Towarzystwo Przyrodnicze

Dodaj komentarz